EuroMediCare / Blog / Rezonans magnetyczny barku
Rezonans magnetyczny barku

Bark, a w zasadzie staw barkowy, jest skomplikowaną anatomicznie strukturą. Łączy on kończynę górną z tułowiem i zapewnia jej szeroki zakres ruchów. Biorąc pod uwagę jego złożoną budowę, diagnostyka urazów czy źródła bólu barku nie należy do najprostszych. Konieczna jest precyzyjna diagnostyka i jak najdokładniejsze odwzorowanie struktur wewnątrz stawu. Tu z pomocą przychodzi rezonans magnetyczny.

Czym jest rezonans magnetyczny stawu barkowego?

W skład stawu barkowego wchodzą struktury kostne takie jak kość ramienna, łopatka, obojczyk i mostek, które otoczone są licznymi więzadłami, mięśniami, ścięgnami i kaletkami. Te z kolei zapewniają stabilizację barku i płynność wykonywanych ruchów. Jedną z istotniejszych ról pełni tu stożek rotatorów, czyli grupa czterech  mięśni i ich ścięgien otaczających staw ramienno-łopatkowy. Stożek rotatorów pełni następujące funkcje: bierze udział w ruchu stawu ramiennego i zapewnia stabilizację głowy kości ramiennej w panewce. Właśnie dlatego w diagnostyce urazów barku potrzebne jest szczegółowe obrazowanie, które pozwoli lekarzowi postawić trafną diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje silne pole magnetyczne, fale radiowe i komputer do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, natomiast nie używa promieniowania (promieni rentgenowskich) w przeciwieństwie do klasycznego prześwietlenia lub tomografu. Obecnie rezonans magnetyczny jest najbardziej czułym badaniem obrazowym, zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur w obrębie stawu barkowego, w tym kości, chrząstek, ścięgien, więzadeł, mięśni i naczyń krwionośnych.

Rezonans łączy obrazy w celu stworzenia trójwymiarowego odzwierciedlenia struktur wewnętrznych, dzięki czemu jest skuteczniejszy niż inne badania radiologiczne w wykrywaniu nieprawidłowości w strukturach wewnątrz barku.

Kiedy wykonać badanie stawu barkowego rezonansem magnetycznym?

Najczęstszymi przyczynami, dla których wykonuje się rezonans magnetyczny barku, są:

 • zwyrodnieniowe choroby stawów, zapalenie stawu, naderwania i urazy
 • złamania (u wybranych pacjentów)
 • zaburzenia funkcji stożka rotatorów, w tym naderwania i urazy, które są główną przyczyną bólu barku u pacjentów w wieku powyżej 40 lat
 • nieprawidłowości stawów spowodowane urazami, takie jak zerwanie więzadeł i ścięgien
 • urazy sportowe i dysfunkcje związane z pracą spowodowane  obciążeniem, silnym uderzeniem lub wibracjami wytwarzanymi przez niektóre narzędzia, np. młoty pneumatyczne
 • infekcje wewnątrzstawowe
 • guzy (guzy pierwotne i przerzuty) obejmujące kości i stawy
 • ból, obrzęk lub krwawienie w tkankach w stawie i wokół stawu
 • niewyjaśniony ból barku, który nie ustępuje po leczeniu
 • zmniejszony mobilność stawu barkowego
 • monitorowanie po operacji barku.

Lekarz  może również zlecić rezonans magnetyczny stawu barkowego, aby ustalić, czy konieczna jest artroskopia barku lub inny zabieg chirurgiczny, a także aby monitorować postępy po leczeniu operacyjnym.

Istnieje również specjalna forma MRI zwana artrogramem MR, podczas którego wstrzykuje się materiał kontrastowy do stawu, aby radiolog mógł lepiej przyjrzeć się jego wewnętrznym strukturom.

Rezonans magnetyczny to doskonały wybór w diagnostyce schorzeń w obrębie stawu barkowego. MRI daje wyraźny obraz urazów i pęknięć stożka rotatorów, urazów ścięgna mięśnia dwugłowego i uszkodzeń innych struktur wewnętrznych

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego stawu barkowego

Przed badaniem koniecznie poinformuj lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, niedawnych operacjach lub alergiach oraz o ewentualnej ciąży i posiadanych w ciele implantach. Pole magnetyczne nie jest szkodliwe, ale może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń medycznych, np. rozruszników serca.

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zażywaj przyjmowane na stałe leki bez zmian. Biżuterię i inne cenne przedmioty zostaw w domu, a sam załóż luźną, wygodną odzież, najlepiej bez metalowych elementów.

Pamiętaj, by być na czczo przez przynajmniej 6 godzin poprzedzających badanie. Możesz natomiast pić klarowne płyny, najlepiej wodę.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Podczas badania zostaniesz ułożony na specjalnym, ruchomym stole, natomiast dzięki podporom i paskom będziesz mógł ułożyć się tak, by móc pozostać w bezruchu. Następnie wokół badanego obszaru zostaną umieszczone cewki wysyłające i odbierające sygnał. Całe badanie trwa zwykle od 10 minut do godziny, średnio około 45 minut. W czasie badania lekarz będzie mógł z Tobą rozmawiać dzięki zintegrowanemu interkomowi. Takie rozwiązanie sprawia, że będzie mógł przekazać Ci instrukcje, np. kiedy wstrzymać oddech (dzięki temu obraz będzie wyraźny i nieporuszony).

To zupełnie normalne, że podczas diagnostyki badany obszar ciała staje się cieplejszy, lecz jeśli Cię to niepokoi, zgłoś ten fakt lekarzowi. Urządzenie podczas pracy ma tendencję do wydawania dość głośnych dźwięków. Aby zniwelować hałas, możesz otrzymać wyciszające zatyczki do uszu.

W większości aparatów MR pole magnetyczne jest wytwarzane przez przepuszczanie prądu elektrycznego przez cewki. Cewki te wysyłają i odbierają fale, wytwarzając sygnały wykrywane przez maszynę. Komputer przetwarza te sygnały i tworzy serię obrazów, z których każdy przedstawia cienki fragment ciała.

Po wykonanym badaniu możesz zostać poproszony o pozostanie na miejscu, dopóki radiolog nie sprawdzi, czy dany obszar nie wymaga ponownego badania oraz czy obrazy są wyraźne.

Po badaniu

Obrazy otrzymane podczas badania zostaną opisane przez specjalistę radiologa – lekarza specjalizującego się w interpretacji i przeprowadzaniu badań radiologicznych, w tym MRI. Następnie opis badania zostanie przekazany do wydania.

Niekiedy, w uzasadnionych przypadkach, badanie należy powtórzyć lub uzupełnić. Czasami również wymagane jest przeprowadzenie badania kontrolnego, by ustalić, czy na przykład uraz został skutecznie wyleczony, lub czy dana interwencja chirurgiczna przyniosła oczekiwany rezultat.

Rezonans magnetyczny barku – EuroMediCare Wrocław

W Szpitalu EuroMedicare we Wrocławiu wykonujemy następujące badania MRI kości i stawów:

 • stawów krzyżowo-biodrowych,
 • barku,
 • kolana,
 • łokcia,
 • stopy,
 • podudzia,
 • przedramienia,
 • ręki,
 • uda,
 • stawu skokowego,
 • miednicy,
 • nadgarstka.

Badania realizowane są zarówno w ramach NFZ (konieczne jest ważne skierowanie) oraz prywatnie.

usługi nfz
usługi prywatne
w