EuroMediCare / Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy Wrocław


20 lat klinicznego doświadczenia, ponad 3500 przeprowadzonych operacji w połączeniu z możliwościami największej sieci prywatnych szpitali w Polsce to nowy rozdział w walce z endometriozą.
Dr n. med. Mikołaj Karmowski i EuroMediCare wspólnie tworzą innowacyjną placówkę gdzie odbywa się leczenie endometriozy oraz kobiety otrzymują wsparcie w powrocie do normalnego życia.

O endometriozie


Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno – immunologiczno – zapalna, w której błona śluzowa macicy (endometrium) występuje poza jamą macicy. Komórki endometrium w ektopowej lokalizacji np.: jajnikach, pęcherzu moczowym, jelitach, otrzewnej, unerwieniu miednicy mniejszej, wątrobie, żołądku, kopule przepony czy nawet w mózgu podlegają cyklom hormonalnym namnażając się i tworząc miejscowy stan zapalny – tym samym krwawiące rany. Proces ten aktywuje szereg mechanizmów niedziałającego prawidłowo defektywnego układu immunologicznego jak np.: burzę cytokin czy zahamowanie procesu apoptozy czyli śmierci starych komórek, co normalnie wpływa na oczyszczanie i homeostazę organizmu i prawidłowy rozwój. Sposób niszczenia okolicznych tkanek przypomina proces nowotworowy poprzez naciekanie – choć endometrioza jest histopatologicznie łagodnym procesem, jej kliniczny obraz przypomina najbardziej złośliwy proces powodując totalną zmianę anatomii i zrastanie się ze sobą narządów wewnętrznych, tworząc charakterystyczny kokon tkanek bez granic anatomicznych. Jest wiele teorii powstawania endometriozy, jak teoria wstecznego przepływu krwi miesiączkowej przez jajowody, teoria metaplazji czy teoria indukcji transformacji komórek we krwi czy limfie w komórki endometrialne. Obecne prace nad uwarunkowaniami czynnika genetycznego dają duże nadzieje. Niestety, żadna z nich nie potwierdza pełnej etiologii powstawania tej choroby.

Najczęstszymi objawami endometriozy są m.in.:
 • ból w czasie menstruacji porównywalny do bólu porodowego,
 • bolesne stosunki,
 • bolesne oddawanie stolca,
 • objawy zaparć i biegunek na zmianę,
 • zaburzenia menstruacji,
 • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • krwawienie z pęcherza moczowego,
 • bóle nadbrzusza z mdłościami,
 • bóle do barków,
 • bóle do kończyn dolnych z promieniowaniem do krzyża i pośladków,
 • także rozrywający ból miednicy mniejszej.

Jak się z nami skontaktować?


Nasze koordynatorki pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 20:00, w soboty 9:00 – 14:00
Jeśli potrzebujesz pomocy i chcesz umówić się na konsultację, wyślij do nas email lub zadzwoń.

Zapraszamy również do odwiedzin nowopowstałego instytutu leczenia endometriozy instytutendometriozy.pl

Szybka rejestracja pierwszej wizyty:

Pon-Pt: 9-20, Sob 9-14,

Indywidualna Koordynatorka Pacjentek
Karolina Penkala

Pon. – Pt. 9-17

WYŚLIJ EMAIL

Szpital EuroMediCare,
Wrocław

Endometrioza, która nie jest leczona, może doprowadzić między innymi do niepłodności (wręcz jest jej główną przyczyną – co najmniej 65% kobiet niepłodnych cierpi na endometriozę), okaleczając powoduje stopniową niedrożność jelit czy marskość nerek poprzez kompresję moczowodów w miednicy mniejszej.

Aby zdiagnozować endometriozę skutecznie i szybko, a przy tym nie skazywać pacjentki na 7- 12 letnią tułaczkę po gabinetach lekarskich, niezbędne są specjalistyczne badania przeprowadzone przez najbardziej wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie diagnostyki i leczenia endometriozy. Specjalistów posługujących się zaawansowaną ultrasonografią dopochwową czy eksperckim rezonansem magnetycznym. Niezwykle istotne jest to, by badania przeprowadzał nie przypadkowy ginekolog, a specjalista posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie diagnostyki endometriozy.

Jedynym zalecanym przez ekspertów sposobem operacyjnym leczenia endometriozy jest małoinwazyjna chirurgia laparoskopowa, tzw. „przez dziurkę od klucza”. Najistotniejsza jest pierwsza operacja, czyli „ First Shot Surgery”. Jeśli będzie przeprowadzona niewłaściwie, przez lekarzy nie będących ekspertami, w ośrodkach, które nie są do tego dedykowane (nie są wyspecjalizowane w usuwaniu doszczętnym co najmniej 95% makroskopowych ognisk i guzów endometrialnych), wiąże się to z negatywnymi implikacjami dla pacjentki. Konsekwencje takich niewłaściwych zabiegów mogą być odczuwalne przez całe życie i skutkują większym odsetkiem przypadków wznowy choroby.

Endometrioza znacząco obniża jakość życia kobiet powodując destrukcję zarówno życia osobistego jak i zawodowego oraz głęboką alienację społeczną. Szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć nawet 2 000 000 – 3 000 000 kobiet. Odpowiednio wczesna, trafna diagnoza umożliwia szybką reakcję medyczną, co pozwala ograniczyć bolesne skutki choroby i daje szansę na prokreację oraz powrót do normalnego funkcjonowania.

Dr n. med. Mikołaj Karmowski


We Wrocławiu rozpoczyna funkcjonowanie nowa placówka medyczna wyspecjalizowana w diagnozowaniu i leczeniu endometriozy.
Twórcą i liderem jednostki jest dr n. med. Mikołaj Karmowski.

Dr n. med. Mikołaj Karmowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. To wybitny specjalista ginekolog, czołowy polski ekspert ginekologii operacyjnej, chirurgii małoinwazyjnej, laparoskopowej z ponad 20 letnim doświadczeniem w skutecznej diagnostyce i przeprowadzaniu najnowocześniejszych na świecie laparoskopowych operacji leczenia endometriozy.

Przeprowadził ponad 3,5 tysiąca zabiegów operacyjnych endometriozy i kilkanaście tysięcy konsultacji pacjentek w kierunku diagnostyki endometriozy.

Jest prekursorem holistycznego podejścia do diagnostyki i laparoskopowego leczenia endometriozy, tworząc multidyscyplinarne zespoły specjalistów: ginekologów, chirurgów onkologów, urologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, dietetyków klinicznych, psychologów, seksulogów.

Przez pacjentki nazywany „pogromcą endometriozy”.

Dr n. med. Mikołaj Karmowski - Euromedicare

Leczenie endometriozy w EuroMediCare


Endometrioza to ciężka choroba, która dotykając kobiety radykalnie zmienia ich życie. Jej objawy, w tym ból o dużym nasileniu, powodują, że jakość codziennego funkcjonowania zdecydowanie się obniża. By podjąć walkę z endometriozą, by na nowo odzyskać swoje życie, kobieta potrzebuje fachowego wsparcia. Taką pomoc może otrzymać w Szpitalu Wielospecjalistycznym EuroMediCare, gdzie oferujemy kompletne leczenie endometriozy.

Poznaj nasz zespół

Dr n. med. Mikołaj Karmowski - Euromedicare
awatar onkologia
awatar dziecięca
Dr nauk med. Piotr Rubisz

Położnictwo i ginekologia

Czytaj więcej
awatar dziecięca
Lek. med. Łukasz Kotarski

Położnictwo i ginekologia

Czytaj więcej
Lekarz specjalizacji Anestezjologia i intensywna terapia
dr Bernard Zając

Anestezjologia i intensywna terapia

Czytaj więcej
awatar ogólny
awatar ogólny
awatar ogólny
awatar ogólny
awatar ogólny
mgr Agnieszka Trytek-Pysiewicz

Rehabilitacja medyczna

Czytaj więcej
awatar ogólny