EuroMediCare / Badania diagnostyczne / BADANIA DIAGNOSTYCZNE - USG

Pracownia USG


Ultrasonografia, czyli w skrócie USG, to badanie obrazowe będące jednym z najmniej inwazyjnych oraz najbezpieczniejszych dla zdrowia. Fale ultradźwiękowe tworzą obraz wewnętrznych struktur organizmu przenikając przez komórki ciała. Nie wywierają przy tym żadnego niekorzystnego wpływu na organizm, dlatego z badania USG mogą korzystać także kobiety w ciąży. W naszej Pracowni wykonujemy badania USG nowoczesnym sprzętem. Na podstawie uzyskanego obrazu możemy sprawdzić, czy np. płód rozwija się prawidłowo w łonie matki, wykryć w badanym obszarze m.in. torbiele, ropnie, guzy, zmiany pourazowe czy nawet nowotworowe. Wykonujemy również USG Dopplera, dzięki któremu możemy sprawdzić przepływ żył i tętnic. Oprócz diagnostyki ultrasonografia służy także do śledzenia postępów leczenia.


EuroMediCare – Dlaczego USG warto robić u nas?

Informacje o badaniach

USG prostaty to badanie ultrasonograficzne, pozwalające na ocenę stanu męskiego gruczołu krokowego. Może być wykonywane dwiema metodami – przez powłoki brzuszne (głowica aparatu przesuwana jest wówczas po skórze brzucha) bądź transrektalnie (głowica umieszczana zostaje w odbycie). Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa około 15 minut. Przygotowanie zależy od zastosowanej metody, a o jego szczegółach pacjent zostanie poinformowany przy zapisie.

USG ciąży to badanie, które w ciągu 9 miesięcy zaleca się wykonać co najmniej trzy razy: między 11 a 14 (I trymestr), 18 a 23 (badanie połówkowe) i 28 a 32 tygodniem ciąży (III trymestr). Celem jest kontrola stanu i rozpoznanie wieku ciąży, a także ocena budowy anatomicznej płodu. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Obrazowanie może być wykonywane przy użyciu metody 2D, 3D lub nawet 4D. Całość trwa około 20-30 minut, choć w przypadku badania połówkowego czas może wydłużyć się do 45 minut.

USG doppler to badanie pozwalające ocenić stan tętnic i żył, a co za tym idzie kierunek i prędkość przepływu krwi. Opera się na tzw. efekcie Dopplera – wykorzystuje zmianę częstotliwości fal ultradźwiękowych, odbijających się od krwinek w naczyniach krwionośnych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa około 40 minut i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli konkretny przypadek tego wymaga, pacjent zostanie o tym poinformowany przy zapisie.

USG ginekologiczne, zwane inaczej transwaginalnym, wykonywane jest za pomocą sondy przezpochwowej. Jego celem jest ocena stanu i funkcjonowania narządów rodnych, co umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości czy zmian. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak zaleca się, by pacjentka stawiła się na badanie między 5 a 10 dniem cyklu.

USG jąder to badanie wykonywane w celu oceny stanu jąder, najądrzy oraz moszny. Może być wykonane profilaktycznie, w przypadku podejrzenia wystąpienia zmian nowotworowych bądź w diagnozowaniu niepłodności. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa do kilkunastu minut. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, a opis jest wręczany pacjentowi najczęściej od razu po wykonaniu USG.

USG jamy brzusznej służy do oceny stanu przewodu pokarmowego oraz narządów jamy brzusznej (m.in. wątroby, trzustki, śledziony, nerek czy pęcherza moczowego), a także do kontroli leczenia zmian nowotworowych i wykrywania ewentualnych przerzutów. USG jamy brzusznej powinni regularnie wykonywać pacjenci szczególnie narażeni na choroby (cierpiący na cukrzycę lub nadciśnienie oraz ci, w których rodzinie wystąpił rak żołądka), ale co 3-4 lata poddanie się profilaktycznemu badaniu jest również wskazane u osób zdrowych. USG jamy brzusznej jest nieinwazyjne, bezbolesne, stosunkowo krótkie – trwa ok. 30 minut. Badanie wymaga specjalnego przygotowania, o którym pacjent zostanie poinformowany w trakcie zapisu.

USG miednicy mniejszej to badanie, które może być przeprowadzone na dwa sposoby: za pomocą sondy brzusznej lub sondy pochwowej. Obydwa sposoby są mało inwazyjne i bezbolesne. Badanie odbywa się na leżąco, a jego wynik pozwala zdiagnozować i rozpoznać ewentualne schorzenia, a także moniotorować postępy leczenia, jeśli pacjent jest w trakcie terapii.

USG nadgarstka i ręki wykonuje się, gdy u pacjenta występują zaburzenia czucia, ograniczenie w zacisku dłoni, torbiele czy obrzęki. Badanie wykonuje się często również w przypadku urazów. Dzięki USG można zdiagnozować przyczynę problemu i podjąć skuteczne leczenie. Ultrasonografię wykorzystuje się także w ocenie skuteczności leczenia.

USG pachwiny pozwala ocenić jej narządy (w tym węzły chłonne) oraz strukturę i umożliwia skuteczne zdiagnozowanie problemu. Wyniki badania pozwalają m.in. ustalić, czy nie wdał się stan zapalny, czy w tętnicy udowej nie pojawił się tętniak lub czy nie występuje przepuklina pachwinowa lub nawet nowotwór. USG pachwiny jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, a podczas badania pacjent nie musi ściągać bielizny.

USG palca może stanowić niezależne badanie USG lub być częścią badania USG dłoni. Ultrasonografia pozwala zobrazować wszystkie znajdujące się w palcu tkanki – mięśnie, ścięgna, więzadła i kości. USG palca jest bezbolesne, bezinwazyjne i pozwala szybko zidentyfikować problem.

USG piersi to obrazowa metoda diagnostyczna, którą stosuje się m.in. w ramach profilaktyki chorób nowotworowych piersi. Umożliwia wczesne wykrycie zmian, które nie są jeszcze wyczuwalne podczas badania fizykalnego, dlatego tak ważne jest regularne i systematyczne powtarzanie badania raz w roku. USG piersi służy również kontrolowaniu postępów leczenia oraz monitorowaniu biopsji czy punkcji torbieli. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne, wykonywane jest na leżąco, a u kobiet najlepiej przeprowadzić je przed owulacją, w 10-12 dniu cyklu.

USG powłok brzusznych to badanie, mające na celu ocenę stanu ściany brzusznej – struktury skóry oraz tkanki podskórnej, powięzi, ścięgien, otrzewnej oraz więzadeł. Pozwala także wykryć ewentualną przepuklinę bądź rozejście się mięśni, które może wystąpić w przypadku nadwagi lub po ciąży. USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i krótkie – trwa maksymalnie 30 minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać

USG prostaty to badanie umożliwiające różnicowanie chorób gruczołu krokowego (stercza). Wykonuje się je na dwa sposoby: przez powłoki brzuszne (oprócz prostaty obrazuje również drogi moczowe) oraz przez odbyt (USG transrektalne). Obydwa sposoby są bezbolesne, natomiast ten drugi może powodować u pacjenta pewien dyskomfort. USG prostaty rzadko stosowane jest w profilaktyce, najczęściej jest uzupełnieniem innych badań, gdyż umożliwia wskazanie konkretnych przyczyn problemu i jest podstawą do nadania odpowiedniego kierunku leczenia.

USG przezciemiączkowe jest obrazową metodą diagnostyczną, którą stosuje się u noworodków i niemowląt. Pozwala ocenić rozwój mózgowia oraz naczyń krwionośnych u najmłodszych pacjentów. Badaniu najczęściej poddawane są m.in. dzieci o niskiej masie urodzeniowej, przedwcześnie urodzone czy też takie, które doznały urazu głowy podczas porodu lub po urodzeniu. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i nie wywołuje u maluchów żadnych skutków ubocznych.

USG ścięgna to obrazowa metoda diagnostyczna, która umożliwia nieinwazyjną i bezbolesną ocenę jego struktury. Dzięki badaniu możliwe jest rozpoznanie zmian pourazowych, ich lokalizacji, typu oraz rozmiaru. USG pozwala zbadać przyczynę bólu czy opuchlizny, jest też pomocne w planowaniu leczenia oraz monitorowaniu jego postępów.

USG serca (echo serca) jest podstawowym obrazowym badaniem kardiologicznym. Umożliwia ocenę budowy mięśnia sercowego i naczyń krwionośych, pozwala też zmierzyć parametry dotyczące pracy serca. Jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, dlatego może być wielokrotnie powtarzane nawet w okresie pooperacyjnym czy w czasie rehabilitacji.

USG ślinianek to obrazowa metoda diagnostyczna, dzięki któej można ocenić stan ślinianek podżuchwowych oraz przyusznych.Badanie pozwala sprawdzić ich wielkość i strukturę miąższu, a także wykryć podejrzane zmiany. Dobrze sprawdza się też w monitorowaniu postępów leczenia. Dodatkową zaletą USG ślinianek jest możliwość skontrolowania węzłów chłonnych zlokalizowanych w okolicy szyi. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne, także dla dzieci czy kobiet w ciąży.

8-12 godzin

Niektóre badania laboratoryjne wykonuje się na czczo

Opis co trzeba zrobić przed i w jakim stanie przyjść na badanie. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na specjalnym łóżku. Następnie jest ono wsuwane do aparatu z cewkami (ma on postać tuby).
8-12 godzin

Niektóre badania laboratoryjne wykonuje się na czczo

Opis co trzeba zrobić przed i w jakim stanie przyjść na badanie. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na specjalnym łóżku. Następnie jest ono wsuwane do aparatu z cewkami (ma on postać tuby).
8-12 godzin

Niektóre badania laboratoryjne wykonuje się na czczo

Opis co trzeba zrobić przed i w jakim stanie przyjść na badanie. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na specjalnym łóżku. Następnie jest ono wsuwane do aparatu z cewkami (ma on postać tuby).
8-12 godzin

Niektóre badania laboratoryjne wykonuje się na czczo

Opis co trzeba zrobić przed i w jakim stanie przyjść na badanie. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na specjalnym łóżku. Następnie jest ono wsuwane do aparatu z cewkami (ma on postać tuby).

USG stopy to badanie wykonywane w celu wykrycia i zdiagnozowania schorzenia wynikającego z urazu stopy. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia ortopedycznego, które ułatwi pacjentowi powrót do zdrowia i sprawności. USG jest bezbolesne, nieinwazyjne i krótkie. Nie trzeba się również specjalnie do niego przygotowywać.

USG szyi to badanie wykonywane w celu oceny stanu narządów znajdujących się w jej obrębie, a także okolicach jamy ustnej. Jest nieocenione w diagnostyce m.in. tkanek miękkich, tarczycy, krtani czy węzłów chłonnych. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilka minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

USG tarczycy to badanie umożliwiające ocenę stanu gruczołów tarczycy i przytarczyc, a także ich strukturę. Zlecane jest najczęściej przy nieprawidłowych wynikach krwi (m.in. poziomu TSH, FT3 czy FT4), ale powinno być również wykonywane profilaktycznie co kilka lat – wczesne wykrycie zmiany nowotworowej w większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

USG tkanek miękkich to badanie, które pozwala zdiagnozować zarówno zmiany na skórze, jak i zmiany tkanki podskórnej lub mięśni. Dzięki niemu można zobrazować i ocenić zgrubienia, torbiele, guzy, zapalne nacieki czy ropniaki. USG tkanek miękkich wykorzystuje się również do badania ścięgien, mięśni, więzadeł i powięzi.

USG układu moczowego jest wykonywane w celu oceny stanu nerek, pęcherza, moczowodu oraz prostaty. Pomaga wykryć takie schorzenia, jak np. Częstomocz, krwiomocz czy wyczuwalny guz w jamie brzusznej. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa około 20 minut. Wymaga specjalnego przygotowania, o szczegółach którego pacjent zostanie poinformowany przy zapisie.

USG więzadeł to badanie umożliwiające zobrazowanie ich struktury i wykrycie ewentualnych zmian i nieprawidłowości. Może być wykonywane również w ramach przygotowania pacjenta do zabiegu chirurgicznego, ponieważ umożliwia lekarzowi precyzyjne zaplanowanie operacji. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa do kilkunastu minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

 

USG węzłów chłonnych zalecane jest m.in. w przypadku ich powiększenia. To dość małe struktury i nie zawsze lekarz może ocenić problem na podstawie badania fizykalnego. Badanie przebiega na leżąco i może być skupione na konkretnych węzłach chłonnych lub mieć szerszy zakres i dotyczyć obwodowych węzłów chłonnych – USG bada wtedy wszystkie najbardziej istotne węzły (np. pachowe czy pachwinowe).

Lista placówek w których usługa jest dostępna

Przychodnia Bierutów 1 Maja

ul. 1 Maja 9AB 56-420 Bierutów

Przychodnia Oleśnica Daszyńskiego

ul. Daszyńskiego 2a 56-400 Oleśnica

Przychodnia Syców Oleśnicka

ul. Oleśnicka 25 56-500 Syców

Przychodnia Wrocław Krzywoustego

ul. Krzywoustego 290 51-312 Wrocław

Przychodnia Wrocław Łowiecka

ul. Łowiecka 24 50-220 Wrocław

Przychodnia Wrocław Powstańców Śląskich

Powstańców Śląskich 95 53-332 Wrocław

EuroMediCare Wrocław Szpital

ul. Pilczycka 144 54-144 Wrocław

Przychodnia Wrocław Wejherowska

ul. Wejherowska 28 bud. 4 54-239 Wrocław

Przychodnia Wrocław Zatorska

ul. Zatorska 55a 51-215 Wrocław

Przychodnia Bierutów 1 Maja

Zobacz ofertę
Przychodnia Oleśnica Daszyńskiego

Zobacz ofertę
Przychodnia Syców Oleśnicka

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Krzywoustego

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Łowiecka

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Powstańców Śląskich

Zobacz ofertę
EuroMediCare Wrocław Szpital

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Wejherowska

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Zatorska

Zobacz ofertę
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Informacji dla Pacjentów udzieli Ci informacji o:
  • Przygotowaniu się do wizyty
  • Dostępnych metodach leczenia
  • Wykonywanych przez nas badaniach
  • Całym procesie leczenia
Lekarz
ikona telefon
USŁUGI NFZ
ikona telefon
USŁUGI PRYWATNE
Jak umówić się do lekarza??

ikona telefon
Zadzwoń

W celu umówienia się na NFZ
+48 71 71 17 400

W celu umówienia się prywatnie
+48 71 71 17 411

Rejestracja telefoniczna
poniedziałek – piątek 7:00 – 18:00

Rejestracja w placówce

Rejestracja jest również możliwa na
miejscu w placówkach, w których
specjalista przymuje. Sprawdź godziny
funkcjonowania konkretnej placówki aby
dowiedzieć się kiedy można zarejestrować
się na miejscu.

ikona wiadomość
Napisz wiadomość

Rejestracja jest również możliwa
drogą mailową.
Napisz do nas:
info@euromedicare.pl

ikna kontakt telefoniczny
usługi nfz
ikona kontakt telefoniczny
usługi prywatne