EuroMediCare / Badania diagnostyczne / BADANIA DIAGNOSTYCZNE - RTG

Pracownia RTG


Badanie RTG, popularnie zwane rentgenem, jest jednym z najstarszych badań obrazowych, a przy tym jednym z najszerzej współcześnie stosowanych. Wykorzystuje technikę obrazowania opartą na promieniowaniu rentgenowskim (promieniowanie X). Część promieniowania przechodząca przez ciało pochłaniana jest przez tkankę kostną, co na zdjęciu RTG widać jako obszar niezaczerniony. W naszej Pracowni RTG wykonujemy pełny zakres badań rentgenowskich, w tym RTG klatki piersiowej i RTG kości. Badania odbywają się wyłącznie po okazaniu skierowania – promienie rentgenowskie nie są obojętne dla zdrowia, więc im mniejsza ich dawka w ciągu całego życia, tym lepiej. To lekarz decyduje, czy takie badanie jest niezbędne w danym przypadku.


EuroMediCare – Dlaczego RTG warto robić u nas?

Informacje o badaniach

RTG barku to badanie radiologiczne, pozwalające na dokonanie diagnostyki w obszarze stawu barkowego. Jego wykonanie jest zalecane w przypadku występowania zaburzeń ruchomości, sztywności bądź bólu w stawie barkowym. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Trwa do 15 minut i może pomóc m.in. w zdiagnozowaniu zmian zwyrodnieniowych i zapalnych.

RTG czaszki to badanie radiologiczne, pozwalające na dokonanie diagnostyki struktur kostnych czaszki. Jest bezbolesne, nieinwazyjne i krótkie – zazwyczaj trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga również szczególnego przygotowania. Podczas badania pacjent pozostaje w pozycji stojącej, a niebadane części ciała zasłaniane są fartuchem, chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym.

RTG jamy brzusznej to badanie obrazowe, które przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych umiejscowionych między przeponą a spojeniem łonowym. Może pomóc w wykryciu i diagnozowaniu takich chorób i patologii, jak m.in. kamica nerkowa, rozdęcia jelita czy perforacja odcinka układu pokarmowego. Wykonywane jest również w przypadku podejrzenia połknięcia przez pacjenta ciała obcego. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i zajmuje kilka minut. Może być wykonane z kontrastem lub bez, jednak bez względu na wybór metody niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie, o którego szczegółach poinformuje osoba zapisująca na badanie.

RTG klatki piersiowej, zwane potocznie prześwietleniem, to badanie mające na celu ocenę stanu płuc, serca i ściany klatki piersiowej. Pozwala na rozpoznanie takich chorób, jak m.in. gruźlica, rozedma płucna czy zapalenie płuc. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa maksymalnie 15 minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

RTG kończyny dolnej to badanie mające na celu wykrycie i diagnozowanie zmian w kościach kończyny dolnej – piszczelowej, udowej, strzałkowej, stopy i śródstopia. Jest również pomocne przy pourazowej kontroli stanu kości. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – jego wykonanie zajmuje maksymalnie 10 minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG kończyny górnej to badanie mające na celu wykrycie i diagnozowanie zmian w kościach kończyny górnej. Wykonywane jest m.in. w przypadku podejrzenia złamania bądź zwichnięcia, ale również w celu wykrycia wad rozwojowych czy procesów zapalnych. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – jego wykonanie zajmuje maksymalnie 10 minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG kości ogonowej to badanie wykonywane najczęściej w przypadku doznanego urazu – złamania bądź stłuczenia. Cały proces jest nieinwazyjny, bezbolesny i trwa do kilkunastu minut. Badanie wymaga jednak specjalnego przygotowania, o szczegółach którego pacjent zostanie poinformowany przy zapisie.

RTG twarzoczaszki to badanie, dzięki któremu możliwe jest dokonanie oceny stanu kości twarzy. Obrazowanie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian i nieprawidłowości. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – zwykle trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG kręgosłupa to badanie obrazowe umożliwiające lekarzowi ocenę stanu każdego odcinka kręgosłupa oraz wad postawy. W zależności od potrzeby pacjenta może być to badanie kręgosłupa szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowo-krzyżowego. Ostatnie z nich wymaga specjalnego przygotowania, o szczegółach którego pacjent zostanie poinformowany przy zapisie. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut.

RTG łopatki to badanie wykonywane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, którego celem jest ocena stanu łopatki – wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zmian bądź kontrola po przebytych urazach. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilka minut. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.

RTG miednicy to badanie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, umożliwiające ocenę stanu kości miedniczych i udowych, a także stawów biodrowych oraz krzyżowo-biodrowych. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i zwykle trwa około kilku minut. Trzeba się również specjalnie do niego przygotować, o czym pacjent zostanie poinformowany przy zapisie.

RTG mostka to badanie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, które wykonywane jest najczęściej w przypadku podejrzenia wystąpienia złamania mostka bądź w celu oceny stawów mostkwo-żebrowych. Pozwala również kontrolować zmiany pourazowe bądź zapalne. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa około 15 minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG nosa pozwala na ocenę stanu kości nosowej, która jest statystycznie najczęściej uszkadzaną częścią struktury twarzy. Badanie pozwala zobrazować zarówno wady wrodzone i zmiany po dawnych urazach, jak i świeżo powstałe urazy. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG obojczyka to badanie mające na celu wykrycie i ocenę zmian pourazowych, zwyrodnieniowych i zapalnych. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania.

RTG stawów to badanie mające na celu ocenę stanu struktur chrzęstnych i kostnych, składających się na stawy. Może być również przeprowadzone w ramach kontroli po przebytych urazach bądź operacjach. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

RTG stomatologiczne to badanie, które umożliwia precyzyjne zobrazowanie i ocenę stanu oraz budowy zębów. Jego wykonanie jest zalecane m.in. w przypadku podejrzenia wystąpienia stanów zapalnych czy chorób przyzębia. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie. Nie wymaga również specjalnego przygotowania.

RTG układu moczowego, czyli urografia, to badanie pozwalające na uzyskanie dokładnego obrazu nerek i dróg moczowych. Do jego wykonania niezbędne jest podanie kontrastu, zatem pacjent powinien wcześniej oznaczyć poziom kreatyniny i mocznika we krwi, a na badaniu stawić się na czczo. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa ok. 30 minut. O szczegółach dotyczących przygotowania, pacjent zostanie poinformowany przy zapisie.

RTG zatok to badanie, pozwalające na ocenę stopnia choroby bądź stanu zapalnego. Obraz zatok otrzymuje się dzięki prześwietleniu głowy pacjenta przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga podania kontrastu i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

RTG żeber to badanie, które najczęściej wykonywane jest w przypadku podejrzenia złamania bądź gdy zachodzi konieczność oceny gojenia wcześniejszego urazu. Badanie może być wykonywane bez użycia bądź z wykorzystaniem kontrastu – w drugim przypadku na rezonans należy stawić się na czczo, a wcześniej oznaczyć poziom kreatyniny we krwi. RTG żeber jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – zajmuje od 5 do 10 minut.

Lista placówek w których usługa jest dostępna

Przychodnia Wrocław Wejherowska

ul. Wejherowska 28 bud. 4 54-239 Wrocław

Przychodnia Wrocław Powstańców Śląskich

Powstańców Śląskich 95 53-332 Wrocław

Przychodnia Wrocław Łowiecka

ul. Łowiecka 24 50-220 Wrocław

Przychodnia Wrocław Krzywoustego

ul. Krzywoustego 290 51-312 Wrocław

EuroMediCare Wrocław Szpital

ul. Pilczycka 144 54-144 Wrocław

Przychodnia Oleśnica Daszyńskiego

ul. Daszyńskiego 2a 56-400 Oleśnica

Przychodnia Wrocław Wejherowska

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Powstańców Śląskich

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Łowiecka

Zobacz ofertę
Przychodnia Wrocław Krzywoustego

Zobacz ofertę
EuroMediCare Wrocław Szpital

Zobacz ofertę
Przychodnia Oleśnica Daszyńskiego

Zobacz ofertę
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Informacji dla Pacjentów udzieli Ci informacji o:
  • Przygotowaniu się do wizyty
  • Dostępnych metodach leczenia
  • Wykonywanych przez nas badaniach
  • Całym procesie leczenia
Lekarz
ikona telefon
USŁUGI NFZ
ikona telefon
USŁUGI PRYWATNE
Jak umówić się do lekarza??

ikona telefon
Zadzwoń

W celu umówienia się na NFZ
+48 71 71 17 400

W celu umówienia się prywatnie
+48 71 71 17 411

Rejestracja telefoniczna
poniedziałek – piątek 7:00 – 18:00

Rejestracja w placówce

Rejestracja jest również możliwa na
miejscu w placówkach, w których
specjalista przymuje. Sprawdź godziny
funkcjonowania konkretnej placówki aby
dowiedzieć się kiedy można zarejestrować
się na miejscu.

ikona wiadomość
Napisz wiadomość

Rejestracja jest również możliwa
drogą mailową.
Napisz do nas:
info@euromedicare.pl

ikna kontakt telefoniczny
usługi nfz
ikona kontakt telefoniczny
usługi prywatne