USG przezciemiączkowe
Dla każdej młodej mamy zdrowie jej nowonarodzonego dziecka to sprawa kluczowa. Wymarzoną sytuacją po narodzinach maluszka jest szybki powrót do domu, a potem tylko obowiązkowe wizyty kontrolne u specjalisty. Niestety, niekiedy zdarza się, że dziecko wymaga szczególnej opieki, a odwiedziny w gabinecie lekarskim są koniecznością. Może to wynikać między innymi ze specyficznych sytuacji i powikłań, jakie miały miejsce w trakcie ciąży czy zdiagnozowanych wad rozwojowych dziecka lub pojawienia się ich podejrzeń. Właśnie w takich przypadkach lekarz zleca przeprowadzenie specjalistycznych badań.
Jeżeli:
– dziecko jest wcześniakiem
– otrzymało niską ocenę w skali Apgar,
– ma zbyt duży obwód główki,
– w czasie ciąży u mamy pojawiła się cukrzyca,
– podczas ciąży lub porodu doszło do niedotlenienia,
– występują podejrzenia wad rozwoju dziecka,
lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu u noworodka USG przezciemiączkowego.
USG przezciemiączkowe to po prostu badanie USG głowy noworodka. Jest wykonywane u dzieci do pierwszego roku życia. Dzięki niemu można bardzo precyzyjnie zobrazować i zbadać rozwój struktur mózgu maluszka.
Dla rodziców każde wizyta u lekarza, każde badanie ich dziecka jest sytuacją dość stresującą. Przeprowadzenie USG przezciemiączkowe nie powinno być jednak powodem do niepokoju. Jest to procedura całkowicie nieinwazyjna, bezpieczna i zupełnie bezbolesna.